Transpordiameti andmetel on Eestis 299 kooli, millel on koolitusluba B kategooria sõidukijuhi õpetamiseks. Paljud neist ehivad oma kodulehekülgi uhkete piltidega ning veelgi uhkemate sõnadega. Kuidas siis valida enda jaoks see kõige õigem? See on oluline valik, sest enamikul ju ei ole varasemat kogemust. Kindlasti on abi sõpradest ning ka sotsiaalmeediast, et teha erinevaid taustauuringuid.
Alustama peab sellest, et riigi poolt on kehtestatud nõuded koolituse läbiviimisele. Kirjeldame neid kõiki ka allpool, kes aga soovib lähemalt uurida ja tutvuda Transpordiameti poolt pakutava infoga ning õigusaktidega, siis seda saab teha Transpordiameti kodulehel: https://www.transpordiamet.ee/mootorsoidukijuhi-koolitus
Allpool mõned meiepoolsed soovitused autokooli valimisel
Õpetaja - uuri õpetaja kohta (selleks on piisavalt võimalusi), kui soovi on räägi otse temaga.
o Uuri kohe aegsasti, millal saad alustada sõidutundidega, kui tihti saad käia sõidutundides ning kas saad seda teha endale sobivatel aegadel
o Tee selgeks kas saad vajadusel sõita ka mõne teise sama kooli õpetajaga
Õppesõidukid – uuri, millised autod on koolis kasutusel, kas on võimalus sõita ka erinevate autodega. Tasub eelistada kooli, kus on kasutusel uuemad sõidukid, mis on varustatud ka rohke lisavarustusega. Nii juba õppimise ajal võimalus selgeks saada erinevad juhiabisüsteemid ning õppimine on kokkuvõttes turvaline
o Kas teadsid, et õppesõidukil peab olema lisaks õppesõidumärkidele, lisapeeglitele ja lisapedaalidele ka koolitaja logo esimeste uste peal?
Teooriatundide koht ning aeg – paljud koolid viivad teooriaõppe läbi e-keskkonnas. Tasub meeles pidada seda, et ka e-õppe puhul peab toimuma 6 kontakttundi. Seda kas klassis või virtuaalselt. Virtuaalse tunni puhul on nõue, et õpetaja ja õpilane (õpilased) oleksid keskkonnas samaaegselt. Seega tasub uurida enne koolituslepingu sõlmimist seda, kas kontakttunnid toimuvad, millal ja kus.
Sõidutunnid – arvesta nii sellega, kuidas sõidutundides käia, kuid vaata ka kaugemale. Mõnikord tundub lihtne ja kerge alustada enda kodule/koolile/töökohale lähimast kohast, kuid kui tunni teemad läbitakse kaugemal, siis tekib olukord, kus kulutad iseenda sõidutunni aega taksoteenuse osutamiseks.
o Sõidutunni pikkuseks on 45 minutit
o Sõidutund algab tunni teema tutvustusega ning lõpeb kokkuvõttega. Seega ei tasu hellitada lootust, et sõidad 45 minutit (paaristunni puhul 90 minutit) järjest. Mõnikord on vajalik ka sõidutunni jooksul seisma jääda ning mingid olukorrad ja käitumisviisid õpetaja poolt ära selgitada
o Korraga tohib läbi viia 2 järjestikust sõidutundi (90 min). Siis peab olema nii õpetajale kui ka õpilasele puhkepaus vähemalt 15 minutit
o Uuri ka sõidutundide tühistamise kohta. Paljud koolid soovivad kokkulepitud tunni tühistamise kohta teavitust vähemalt 24 tundi ette, vastasel korral tuleb toimumata tunni eest ikkagi tasuda
o Aeg ajalt on liigeldes näha, kuidas õpilane tegeleb õppimisega ning õpetaja „tegeleb“ oma mobiiltelefoniga. Sõidutunnis on sõidukil kaks juhti, seega ei tohi ka õpetaja tunni ajal „istuda telefonis“ ning tegeleda muude kõrvaliste asjadega.
Hind ja arveldamine – mida selle raha eest saab ja kas see on piisav õpingute lõpetamiseks. Kuigi sularaha on jätkuvalt kehtiv maksevahend, siis teostades makse ülekandega saad kindel olla, et kõik (sh ka maksud) lähevad õigesse kohta. Arveldada tasub otse kooliga (mitte sõiduõpetajaga või maksude varjamise eesmärgil loodud "teise juriidilise kehaga"). Nii on segaduste tekkimisel üks koht, kellelt "küsida". Sularahaga sõidutunni eest makstes küsi alati kviitungit. Alati peab hindama, kas kõige odavam on ka piisavalt hea. Nii näiteks võib odav sõidutunni hind sundida õpetajat tegema kuni 12 tunniseid tööpäevi, et piisav tasu endale teenida. Kas selline õpetaja on ka efektiivne ning motiveeritud, jäägu igaühe enda otsustada
o Paljud koolid kuvavad välja ainult sõidutundide ja teooriaõppe hinna. Tasub meeles pidada, et miinimummahuks on sätestatud:
- teooriaõppe mahus 28 tundi
- sõiduõpe mahus 30 tundi (sh algastme riskivältimise ehk libedakoolitus ja pimedasõidukoolitus)
- mootorsõidukijuhi esmaabikoolitus
o Võimalikeks lisakuludeks on
- teooriaeksami maksumus
- lisasõidutunni maksumus
- kooli sõidueksami maksumus
- õpingute pikendamine (mõned koolid sätestavad lepingus/ üldtingimustes nominaalse õppeperioodi)
- dokumentide koolist väljavõtmine
o Soovitus on liita kokku kõik, mis on vajalik riikliku sõidueksami edukaks sooritamiseks. Enamikel juhtudel jääb 30 sõidutunnist väheks ning seega tasub hinnata ka lisasõidutunni maksumust.
Erikoolitused (esmaabikoolitus, libedasõidukoolitus, pimedasõidukoolitus)
· Esmaabikoolitus – võib läbida autokoolis, autokooli partneri juures või leida ise koolitaja, kes pakub vastavat teenust. Seda, kas sul on valikuvõimalus, pead uurima autokoolist.
· Algastme riskivältimise koolitus (ehk libedasõidukoolitus) – tutvu kindlasti koolituse hinnaga ning tasub meeles pidada, et sõidutunni kestvuseks on 45 minutit ning õpetaja tohib õpetada ainult ühte õpilast korraga. Kahetsusväärselt on juhtumeid, kus õpilased saavad libedarajal olla 30 minutit või veelgi vähem.
· Pimedakoolitus – uuri, kas pimedakoolitus tehakse reaalsetes tingimustes või simulaatoril, samuti tasub uurida koolituse hinda. Ka siin kehtib reegel, et õpetaja tohib õpetada ühte õpilast korraga ning sõidutunni pikkuseks on 45 minutit.
Sõidueksam
o Sõidueksami tulemused võivad olla sulle kooli valiku lõppstaadiumis abiks, kui sõelale on jäänud kaks või kolm kooli ning vajad otsustamiseks veel midagi. Siin on huvitav märkida, et B kategooria sõidueksamite keskmine läbimise % on 2023-2025 aastal 48%. Seega tasub suhtuda autokooli valikul nendesse numbritesse teatava reservatsiooniga.
o See statistika on kättesaadav Transpordiameti kodulehel https://www.transpordiamet.ee/autokoolide-statistika valid seal sõidueksamite osa ning filtreerid omakorda välja B kategooria, vajadusel ka eksami piirkonna. Ära usu seda, mida koolid oma kodulehtedel kirjutavad viisil „nr 1“ või „parim“ või „väga head tulemused“. Minupoolne pisteline huvitundmine on näidanud, et kool, kes reklaamib ennast väga heade eksamitulemustega on tihti tegelikult eksami läbimise % osas kuskil 30% peal.
o Kokkuvõttes on sõidueksam siiski vaid üks vaheetapp, mille tulemusena antakse sulle õigus iseseisvalt edasi harjutada ning õppida.
Loodan, et käesolevaga said täiendavat infot (või ka lihtsalt oma mõtetele kinnitust), et teha õige valik ja kohe minna ühte väga heasse autokooli!